زیورآلات دست ساز این بار در یک کلیسای قدیمی!

نقشه گردشگری قزوین را که نگاه می انداختیم و مکانهای نزدیک را جستجو می کردیم به اسم کلیسای کانتور برخوردیم. با گوگل مپ به راحتی مکان را پیدا کردیم. در کوچه ای بن بست یک کلیسای کوچک با یک حیاط نقلی بود که گلدان های گل پشت پنجره که با آبه ما چشمک می زد و ما را به درون حیاط با صفا دعوت می کرد.

 

 

نمای آجری قرمز پوشش شیروانی گنبدها به همراه آجر لعابدار و نوآوری در فرم های تزیینی هندسی، معماری کاملا متفاوتی با سایر بناهای استان ایجاد کرده است. ترکیب رنگی قرمز آجرها و گنبد فیروزه ای بسیار زیبا بود. وارد حیاط که شدیم، بعد از عبور از آرامگاه خلبلن روسی که در جلوی در ورودی قرار داشت، به در ورودی ساختمان کلیسا رسیدیم.جلوی در پر از گلدان های زیبا بود. فکرش را هم نمی کردیم که به محض ورود در کلیسا خود را درون یک فروشگاه زیورآلات دستی بیابیم . داخل کلیسا ویترین هایی از زیروآلات مسی و برنجی بود که در شکل های مختلف در فضایی جمع و جور کنار هم چیده شده بودند. دیوارها با علامت صلیب و گچ بری ها مزین شده بود. خانم فروشنده گفتند :"روس ها این کلیسا را در زمانی که راه شوسه قزوین_رشت احداث می شد،برای عبادت خود ساختند که سومین کلیسای جهان به شمار می رود."

 

معماری زیبا و سرخ رنگ این کلیسا با فضای زیورآلات سنتی ترکیب جالبی داشت که تا به حال تجربه نکرده بودیم.  در کلیسایی که رنگ و بوی قدیمی داشت، زیورآلات به روز را نگاه می کردیم و به تضاد دنیوی و اخروی این فضا فکر می کردیم. پس از دیدن کلیسای کوچک و زیبا، به نیتی، شمعی روشن کردیم و از کلیسا خارج شدیم. اگر سفری به قزوین داشتید حتما  به این بنای تاریخی و زیورآلات اش سری بزنید. :)

 

 

 


برچسب ها: کلیسای کانتور، قزوین، نمایشگاه زیورآلات، زیورآلات دستساز،
نوشته شده در سه شنبه 16 آبان 1396 ساعت: 12:29 ب.ظ توسط: مدیر ، نظر دهید ( 0 ) نظر